Nabíjanie v kocke

Tabuľka nižšie uvádza porovnanie najčastejšie používaných nabíjacích staníc v sieti GreenWay.
V závislosti od ich parametrov rozlišujeme tri typy nabíjačiek:

  • Nabíjacie stanice AC.  Jedná sa o stanice s pomalým nabíjaním, s výkonom do 22 kW. Zvyčajne sú využívané ako domáce nabíjačky, pretože sú ľahké, zaberajú málo miesta a dajú sa upevniť na stenu. Tieto stanice nabíjajú vozidlá striedavým prúdom (AC).
  • Rýchlonabíjacie stanice.  Výkon rýchlonabíjačiek sa pohybuje od 25 kW do 50 kW a využívajú na nabíjanie jednosmerný elektrický prúd (DC). Najbežnejšie stanice v našej sieti sú od spoločností Delta a Efacec. Ponúkajú 3 typy konektorov používaných v Európe. Umožňujú tak nabíjanie väčšiny elektromobilov jazdiacich po európskych cestách a preto sú ideálne pre použitie pri hlavných cestách a na frekventovaných miestach.
  • Ultrarýchle nabíjacie stanice.  Jedná sa o nabíjačky, ktoré ponúkajú nabíjací výkon až 150 kW. Rovnako ako rýchlo-nabíjacie stanice, aj ultrarýchle nabíjačky nabíjajú vozidlá jednosmerným elektrickým prúdom (DC). Vzhľadom na výkon ktorý ponúkajú, sú vozidlá nabíjané v relatívne krátkom čase a preto sú tieto nabíjačky umiestňované najmä pri diaľniciach. Doba nabíjania závisí od batérie každého vozidla. Ak poznáme parametre nášho vozidla, môžeme ju vypočítať pomocou nasledujúceho vzorca:

Doba nabíjania = kapacita batérie / nabíjací výkon