Nabíjanie trvá príliš dlho

Nabíjanie elektrického automobilu je principiálne odlišné ako tankovanie. Ide samozrejme o inú technológiu, ale dôležitý rozdiel je aj v samotnom prístupe k procesu nabíjania. Zatiaľ čo pri tankovaní je doležíte túto aktivitu vždy ukončiť čo najskôr, bez zbytočných prieťahov, pri elektrickom automobile je to inak. Váš elektromobil si môžete nabiť za 15 minút, alebo aj za vyše 11 hodín, pričom ani dlhší čas pre Vás nemusí byť nijako obmedzujúci.

Ako je to možné? V prvom rade treba spomenúť, že miest, kde si môžeme nabiť elektrické auto je mnohonásobne viac ako čerpacích staníc. Štatistiky hovoria, že v 90% prípadov sa auto nabíja, zatiaľ čo vykonávame inú činnosť – nakupujeme, pracujeme alebo oddychujeme po návrate domov z prace. Nabíjanie je teda sekundárnou činnosťou a iba v 10% prípadoch je vykonávané ako hlavná cieľová činnosť.

80% nabíjaní prebieha doma alebo v práci, 20% na verejnej nabíjacej sieti a z toho polovica, spomínaných 10%, na takzvaných tranzitných miestach, kde elektromobilista potrebuje nabiť automobil čo najrýchlejšie, zvyčajne na rýchlonabíjačkách. Tie, ktoré dnes na Slovensku vznikajú, poskytujú výkon až 150 kW, vedia vozidlo nabiť na efektívnu úroveň (cca 80%) za zhruba 15 minút. 50 kW rýchlonabíjacie stanice dokážu elektromobil nabiť na túto úroveň za zhruba 30 minút.

Dĺžka nabíjania pritom závisí od toho:

  • o koľko si chcete batériu dobiť,
  • aký výkon vie poskytnúť stanica vášmu vozidlu,
  • aký výkon nabíjania dokáže vaše vozidlo prijať,
  • či je vonku chladné počasie.